obowiązków. Radca prawny może założyć własną kancelarię prawną, gdzie będzie mógł świadczyć usługi prawne klientom. Kancelaria prawna rady prawnego specjalizuje się w udzielaniu porad prawnych dotyczących konkretnych gałęzi prawa. Radca prawny jest określany wolnym zawodem zaufania publicznego, który zajmuje się ogólnie świadczeniem pomocy prawnej. Zadaniami radcy prawnego są, przede wszystkim, udzielanie porad i konsultacji prawnych, sporządzanie opinii prawnych, a także występowanie i reprezentowanie klienta przed sądami i urzędami w roli pełnomocnika lub obrońcy. W celu skorzystania z usług radcy prawnego należy skontaktować się z wybraną kancelarią prawniczą, które oferuje udzielanie porad prawnych. Zawód radcy prawnego jest wykonywany na podstawie konkretnej ustawy o radcach prawnych.
Cennik kancelarii prawnych
Kancelaria prawna, czy to adwokacka, czy radcy prawnego, oferuje szeroki zakres usług świadczenia pomocy prawnej. Głównymi zadaniami kancelarii są udzielanie porad prawnych, sporządzanie oraz opiniowanie dokumentów, a także reprezentacja klienta przed sądami i urzędami. Kancelarie prawne bardzo często nie posiadają z góry ustalonego cennika swoich usług, ponieważ każda sprawa prawna jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego też wycena za świadczone usługi prawne jest wystawiana indywidualnie w zależności od rodzaju prowadzonej sprawy. Czynnikami, które mają wpływ na wycenę danej usługi są czas trwania oraz rodzaj sprawy prawnej, a także konieczność przygotowania odpowiednich materiałów. Niezależnie od tego, czy jest to udzielenie jednorazowej porady prawnej czy udzielanie stałej pomocy prawnej, ustalanie cen jest dopasowane do potrzeb klienta i rodzajów udzielanej pomocy prawnej. Wycena za sporządzanie czy opiniowanie dokumentów prawnych również jest uzależniona od rodzaju sprawy.
Co to jest samorząd radców prawnych
Dla każdego racy prawnego oraz aplikanta na radcę należenie do samorządu radców prawnych jest obowiązkowe. Samorząd radców prawnych jest tak zwanym samorządem zawodowym, który spełnia określone zadania. Zadaniem takiego samorządu jest zapewnianie warunków do wykonywania zadań radców prawnych, które to warunki są określone w ustawie. Ponadto samorząd radców prawnych reprezentuje radców oraz aplikantów, a także chroni ich interesy zawodowe. Innym zadaniem samorządu jest nadzorowanie należytego wykonywania obowiązków przez radców prawnych oraz przygotowanie aplikantów do właściwego wykonywania zawodu. Radca prawny, którego miejscem wykonywania pracy jest kancelaria prawna, także posiada obowiązek należenia do samorządu, gdyż jest to jeden z wymogów do wykonywania tej pracy. Istnieją dwie jednostki organizacyjne samorządu radców, a są to Krajowa Izba Radców Prawnych oraz okręgowe izby radców prawnych, których można wyróżnić dziewiętnaście w całym kraju. Okręgowe izby posiadają głównie siedziby w poszczególnych miastach Polski.